Samba

Samba neşeli ve hızlı bir Latin Amerikan dansıdır. Dansın gerçek karakterini yakalayabilmek için hareketler karnaval atmosferindeki abartılı neşe hissedilerek yorumlanmalıdır. Her yıl düzenlenen Rio Karnavalı’nda sunulan Samba versiyonları, gelişmiş bir versiyon olan uluslararası Samba’dan oldukça farklıdır. Rio Karnavalı’nda ferdî olarak uygulanırken, uluslararası versiyonda eşli olarak sunulan samba’nın pek çok figürü kalça hareketlerine dayanmakta olup bu kıvraklığa kolayca erişmek kolay değildir.

Dansın doğasında yer alan sert adımlar ve yumuşak yükselme alçalmalar çok fazla vücut dayanıklılığı ve esnekliği gerektirir. Günümüzde genellikle Samba’nın iki vuruşlu, basitleştirilmiş hali kullanılmakta olup dansın eşit olmayan vuruşlar içeren orijinal hâli, yetenekli ve ileri seviye dansçılar tarafından tercih edilir.

Samba, kökeni Afrika’ya dayanmasına rağmen önemli gelişimini Brezilya’da tamamlamıştır. 1925 yılında avrupaya gelerek bir yarışma dansı olmasına rağmen, 1939 yılında New York’ta düzenlenen organizasyonla dünyaya sergilenmiştir.

Samba, Avrupa tarafından tam anlamıyla 1948 yılında keşfedilmiştir. Walter Laird ve partneri Lorraine bu evrede sambanın gelişiminde önemli rol oynamışlardır.

Dansın Türü : Uluslararası Latin

Dansın Karakteri : Çiftler, danslarını birbirleriyle flört edermiş gibi abartılı, canlı ve neşeli bir şekilde yorumlarlar.

Zaman İşareti : 2/4

Temposu : 50 bar/minute (100 beat/minute)

 

Casa De La Danza Dans Evi Yurt Mh.Süleyman Demirel Bulvarı Göl Vadi Evleri 71561 sk.No:57/102 Çukurova /ADANA/TÜRKİYE 0 322 886 0 887 - 0 534 013 16 62

Visit in Ladbrokes Register information.