Quickstep

Quickstep, foxtrot dansından türemiş bir danstır. 1920’li yıllarda bazı müzik gruplarının foxtrot müziğini çok hızlı çalmaları nedeniyle, foxtrot dansındaki açık geniş adımlar yapılamıyordu. Bu durum birçok şikayete neden olmuş hatta bazı ünlü gazeteler ve magazinlerde dahi yer almıştır.

İngilizler, orjinal Charleston dansından tekme figürlerini çıkartarak bir dans türetmişlerdir ve hızlı foxrot ile birleştirip, yeni oluşan bu dansa “Quicktime Foxtrot ve Charleston” adını vermişlerdir.

İngiliz çift Frank Ford ve Molly Spain, 1927 yılında “Yıldızlar Şampiyonası” adlı yarışmada Quicktime Foxtrot ve Charleston dansının farklı bir versiyonunu sergilemişlerdir. Bu versiyonda Charleston dansının karakteristik diz hareketleri yer almamaktaydı ve solo yerine çift olarak yapılmaktaydı. Figürler, çeyrek dönüşler, çapraz şaseler, zigzaglar, açık ters dönüşler ve temel charleston hareketlerinden oluşmaktaydı. Bu dans, 1928-1929 yıllarında kesin olarak karakteristik şase adımlarından oluşan bir dans haline gelmiş ve Quickstep adıyla anılmaya başlamıştır.

Dansın Türü : Uluslararası Standart

Dansın Karakteri : Çiftler, neşeli, enerjik bir dans sergilerken hızlı ve kısa adımlar kullanırlar.

Zaman İşareti : 4/4

Temposu : 52 bar/minute (208 beat/minute)

Casa De La Danza Dans Evi Yurt Mh.Süleyman Demirel Bulvarı Göl Vadi Evleri 71561 sk.No:57/102 Çukurova /ADANA/TÜRKİYE 0 322 886 0 887 - 0 534 013 16 62

Visit in Ladbrokes Register information.